ر حالی که مقام معظم رهبری سال گذشته منتقدان ومخالفان دولت را از بی بند وباری در حرف زدن علیه دولت بر حذر داشتند و آن را جزء مسائلی دانستند که خداوند متعال براحتی از آن نمی گذرد، متوسل شدن مخالفان دولت به بازی با ارقام و بازیچه قراردادن آمارهای رسمی کشور در روزهای اخیر ابعاد گسترده ای یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، گزارش های بانک مرکزی که با هدف بررسی نتایج سیاست های اقتصادی و پولی صورت می گیرد و همواره به عنوان داده های اقتصادی در تصمیم گیری های دولت نقش مهمی ایفا می کند. اما طی چهار سال گذشته روزنامه ها و سایت های خبری منتقد دولت همواره ازگزارش های بانک مرکزی در جهت تخریب دولت استفاده کرده اند.

مطبوعات مخالف دولت همواره از میان گزارش های بانک مرکزی تنها به شاخص هایی که وضعیت مطلوبی ندارند اشاره و آن را به تیتر اول خود تبدیل می کنند.

به طور مثال در مرداد ماه سال گذشته با افزایش نقطه ای نرخ تورم تمام روزنامه های منتقد در تیترهای اول خود با بزرگ نمایی سیاست های پولی دولت را تخریب کردند ولی با کاهش این شاخص در ماه های اخیر واعلام آن از سوی رییس جمهور تمام مطبوعات این شاخص را غیر قابل قبول عنوان کرده و با مقایسه نرخ تورم نطقه ای با نرخ تورم سالیانه رییس جمهور را به دروغگویی متهم کردند.

روزنامه آفتاب یزد در روز شنبه 16 شهریور سال گذشته در صفحه اول خود به افزایش نرخ تورم اشاره کرده و می نویسد: «بررسی تغییرات قیمت 359 قلم کالا و خدمات در مردادماه 1387 نشان می دهد که نسبت به ماه قبل 8/1 درصد و نسبت به ماه مشابه در سال قبل 6/27 درصد افزایش یافت.»

روزنامه اعتماد ملی نیز در این تاریخ با درج قسمتی از این گزارش نوشته است:« حالی که به گزارش بانک مرکزی، تورم ایران در شهریورماه 87 ، 4/29درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.»
حتی روزنامه اعتماد ملی در تاریخ 23 آبان ماه بانک مرکزی را به عدم انتشار نرخ تورم نقطه ای متهم می کند وی می‌آورد:«بانک مرکزی در یک حرکت عجیب و جدید اقدام به حذف رقم نرخ تورم مهرماه امسال نسبت به مهرماه پارسال کرد. اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی در اطلاعیه یی که روز گذشته در خصوص نرخ تورم مهرماه صادر کرد، درصد افزایش شاخص نرخ تورم مهرماه امسال نسبت به پارسال را که احتمالاً بیش از 30 درصد است، حذف کرد.»

البته وقتی با کاهش نرخ تورم در کشور نرخ تورم نقطه ای در کشور از سوی رییس جمهور در اردیبهشت ماه 15 درصد اعلام می شود همین روزنامه ها که دایه دار شاخص نرخ تورم نطقه ای بودند این شاخص را غیر قابل اتکا عنوان می کنند. روزنامه‌های اصلاح طلب همچون صدای‌عدالت و سرمایه امروز نرخ تورم سالیانه 6/23درصدی اعلامی بانک مرکزی برای اردیبهشت ماه را دستاویزی برای دروغ جلوه دادن اظهارات رئیس‌جمهور در مورد رسیدن تورم نقطه به نقطه به 15درصد قرار دادند.

البته در بسیاری از مواقع که گزارش بانک مرکزی حاوی شاخص های کاملا مثبتی است روزنامه های منتقد بانک مرکزی را به دستکاری در شاخص ها متهم می کنند. روزنامه اعتمادملی در 7 مهرماه 1387 برای چندمین بار بانک مرکزی را به دستکاری در نرخ تورم متهم کرده و نوشته است: «کارشناسان می‌گویند که بانک مرکزی با تغییر الگوی تورم‌سنجی، رقمی غیر واقعی را برای تورم ارائه می‌دهد.»

روزنامه مردم‌سالاری نیز در همین تاریخ در یادداشتی مدعی دستکاری بانک مرکزی در نرخ تورم شده است. در این یادداشت ذکر شده که «در محاسبه نرخ تورم اعلامی‌ از سوی بانک مرکزی یک سری وزن‌هایی لحاظ می‌شود که باعث پایین اعلا م شدن نرخ تورم از حدود واقعی خواهد شد.»

"محمود بهمنی"، رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به منتقدان دولت نهم مبنی بر این‌که آمارهای ارائه شده از سوی احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان کذب و آمارها سلیقه‌ای تهیه شده است، گفت: آمارهای بانک‌مرکزی کاملاً درست است و اعداد آن طبق روش‌های سابق که دولت‌های قبل استخراج می‌کردند، تهیه‌شده‌است و به ‌دلیل انتخابات نمی‌توان اعداد کارشناسی را زیر سؤال برد و خدمتگزاران دولت را غافل از آمار صحیح دانست.

وی یادآور شد: با اتفاقات اخیر و کم لطفی برخی از منتقدان بنده حاضرم با تمام کارشناسانی که ادعا می‌کنند آمارهای نرخ تورم و سایر بخش‌ها اشتباه است، مناظره کنم.
رئیس کل بانک مرکزی روز دوشنبه در حاشیه همایش بازنگری قوانین پولی و بانکی در جمع خبرنگاران در خصوص زیر سوال بردن آمارهای بانک مرکزی اظهار داشت: آمارهای بانک مرکزی دقیق است و کوچکترین مشکلی در این آمار وجود ندارد و در صورتی که آمارهای بانک مرکزی با کوچکترین مشکلی مواجه باشد، استعفا می‌کنم.

بهمنی پیشنهاد کرد: اگر مشکلی در آمارها وجود داشته باشد بانک مرکزی از بررسی آنها توسط تیم‌های کارشناسی داخل و خارج این بانک استقبال می‌کند.
بهمنی خاطرنشان‌کرد: هموطنان عزیز می‌توانند با رجوع به سایت بانک مرکزی از جزئیات نرخ تورم و سایر شاخصه‌های اقتصادی که توسط کارشناسان بانک مرکزی و سایر مجموعه‌ها به دست‌ می‌آید، مطلع شوند.

وی تأکید کرد: افرادی که اعداد و ارقام فعلی شاخص‌های اقتصادی را استخراج می‌کنند، همان کسانی هستند که در دولت‌های قبل آمارهای لازم را می‌دادند.

به ‌گفته رئیس کل بانک مرکزی، آمار‌های بانک مرکزی آن‌قدر دقیق است که نمی‌توان ادعا کرد که حتی یک اپسیلون هم اشتباه صورت گیرد، زیرا در بانک مرکزی ده‌ها نفر تنها به کار کارشناسی می‌پردازند و اصلاً تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار نمی‌گیرند و تیم‌های کارشناسی بانک مرکزی آمادگی دارند تا با منتقدان آمارها به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

بهمنی با بیان اینکه می‌توان تورم را به‌گونه‌های مختلف از جمله دوره‌ای و نقطه‌ای نگاه کرد، میانگین نرخ رشد دوره تورم را در سال‌های 1363- 1360، 9/18 درصد، 1367_1364، 20 درصد، 1371_1368، 6/17 درصد، 1375_1372، 17 درصد، 1383_1380، 5/14 درصد 87_1384، 6/16 درصد بیان کرد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز دراین‌باره گفت: اگر ما روی مفاهیم دقت کنیم متوجه خواهیم شد که هیچ ایرادی بر ارائه آمار‌ها از سوی رئیس‌جمهوری وارد نیست و من از همه دوستان خواهش می‌کنم به این مفاهیم به صورت اقتصادی و نه با کارکردهای سیاسی توجه کنند.

در عین‌حال میرحسین موسوی در مغالطه‌ای آشکار با آن که رئیس‌جمهور آمار تورم چهارسال گذشته را بازگو کرده بود، به آمار تورم یک ساله اشاره می‌کرد و نیز به‌رغم آن‌که رئیس‌جمهور میزان تورم نقطه‌ای در اردیبهشت‌ماه امسال را 15 درصد اعلام کرد، میرحسین کل میزان تورم در سال 87 را 25 درصد اعلام و در اظهار نظری عجیب آن را مغایر با 15 درصد اعلام کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت  WWW.DOLAT.IR


سه شنبه نوزدهم 3 1388
X